Araştırma Maya kadınların rolünün yeniden inceliyor

Sanılanın aksine, kadınlarda erken 16. yüzyılda İspanyol kaşifler gelmesinden önce, California Üniversitesinden, Riverside Yüksek Lisans öğrencisi keşfetti Maya toplumunda merkezi bir rol oynadı. Bu bulgu Shankari Patel, doktora göre, Durumlarının toplumda bu nedenle bugün İspanyol sömürge yönetimi altında azaldı ve hala hızla modern bir Maya kadınlar için önemli antropoloji aday.

Meksikanın Yucatan Yarımadası ve British Museumda önce uncatalogued eserlerin incelenmesi kapsamlı saha dahil Patelin çığır açan araştırma, Amerikan Antropoloji Derneğinin Amerikan Feminist Derneği (AFA) ve AAA Azınlık Tez Kardeşliği onu 2011 Tez Ödülü kazandı. Patel, Doğuya Yolculuk: Hac, Siyaset ve Postclassic Yucatan Cinsiyete konulu tezi tamamlamak için bekliyor. Ve Haziran ayında mezun

British Museumda bulunan bu heykel, Veracruz doğu kıyılarında bulunan yüzlerce kadın heykelleri biridir. Bu geleneksel Aztek tanrıça Tlazolteotl veya Huastec tanrıça Ixcuina olarak yorumlanır olmasına karşın, bazı bilim adamları o bir rahibe temsil etmektedir.

AFA olarak Maya arkeoloji ve tarih onu yeniden yorumlanması açıklanan zorlayıcı.

Patel, bir Echo Park, Californiada büyüdü Hawaii, yerli Yucatan Yarımadası gezerken o Maya kadınların rolü ilgilenmeye başladı dedi.

Maya kültürü erkek egemen olarak bilim adamları tarafından tarif edilmiştir. Ama kadın ismi birçok kasaba bulundu ve Yucatan yarımadasının doğu kıyısında kadın tanrılar, diye açıkladı. Ben kadın, dini kurumlar ve faaliyetler kaldırılmasını nasıl geldiğini sormaya başladım ve bölgenin tarihinin.

Patel Maya toplumunun dini ve diğer eserler binlerce geldi İspanyol kaşifler ile başlayan, bölgeden çıkarıldı keşfetti 1512, ve daha sonra İngiliz denizciler tarafından. Isla Sacrificios, o iddia olduğunu Vera Cruz kıyısı açıklarındaki küçük bir ada 2,000 den fazla nesneleri, yaklaşık 1100 AD 1500 AD kullanımında bir kadın ilah hac ağının bir parçası oldu 1844 yılında British Müzesine teslim edilmiştir ve kasalar kaldı . Bu öğeler daha az bir düzine yayınlanmış ya da müzede sergilenmektedir olmuştu. Biz çok kazı, ama tüm analiz alır değil, dedi.

Müze yöneticileri izin aldıktan sonra MEXUS ve UC (Kaliforniya Üniversitesi Meksika Enstitüsü ve Birleşik Devletler) araştırma fonu ile, Patel O Kayıp Ark Avcıları benzetilen bir sahne sandık dağların bir metodik inceleme başladı Seramik diskler genellikle iplik ve dokuma için kullanılan, ancak bu durumda dinsel törenlerde kullanılan -. ağırşaklar yüzlerce bulundu yanı sıra kadın simgeleri ve cenaze ritüellerinde kullanılan heykelcikler

eserler British Museumda ve Avrupada başka yerlerde merkez kanıt rolü kadınlar Sömürgecilik öncesi Maya toplumunda oynadığı, Patel Yucatan Yarımadasının doğu kıyısı boyunca rahibe kahinler de dahil olmak üzere, dedi.

Kadınlar sömürgeciliğin gelişine bunların statü ve otoritesini yitirmiştir dedi. İspanyollar kadın liderler anlamak ve onlar ezilmiş putperest dinlerin vermedi. Onlar cadı kadın şifacılar ve kahinleri markalı. Onlar. Erkekleri için konuştu uygunsuz kadın olarak bunları konuştuk

Bizim toplum olarak bu kadar ataerkil , ve arkeologlar sık sık geçmişte bakışımızı nasıl etkilediğini fark yoktur. Geçmişte, bugün orada yaşayan insanlar için önemli olduğu hakkında biz ne söylüyor. Bu, geçmişte insanlar hakkında konuşmak ne kadar siyasi var. Eğer onlar her zaman olmuştur, çünkü günümüz kadınları boyunduruk vardır derseniz, bugün ne oluyor haklı bir yoludur. O çünkü sömürgeciliğin oldu ki, doğru değildi gösterebilirse, tarihin yeni yorumlara ve gerçekleşmesi değişim için bir fırsat var.

Patel antropoloji onun lisans ve antropoloji, coğrafya ve din bilimleri disiplinlerarası bir yüksek lisans derecesi aldı California State Üniversitesi, Los Angeles. gelen O onu doktora UC Riverside seçtiklerini söyledi nedeniyle araştırma için uluslararası bilinen antropoloji bölümün Maya âlimler, çalışmaları.

Thomas C. Patterson, seçkin profesör ve Antropoloji UCR Bölümü Başkanı, Patel olan araştırma konumunu daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacak yetenekli bir arkeolog olduğunu söyledi Postclassic dini ve sosyo-politik kurumlar (900-1500 AD) Maya toplumunda kadının. arasında

Onun araştırma doğu Mesoamerica ve Meksika kodeksler arkeolojik sitelerinden ethnohistoric arkeolojik ve ikonografik bilgilerin kullanımını yapar ve Mixtec ve doğu arasındaki bağlantıları göstermektedir Maya toplumlar, Patterson söyledi. Bu iki bölge ve nasıl bu yolculuklar, günlük yaşamında wielded siyasi kaynaklar elit kadın sağlanan gelen iki halkın bağlantılı hikmetli tapınaklarına hac anlamaya odaklanır, diye ekledi. Onun soruşturma geç Precolumbian zamanlarda Meksika toplumunun anlayışımıza önemli dokular eklemek olacaktır. Bunun nedeni onun cinsiyet eklemlenme ve bölgedeki kadın tanrılar hikmetli tapınaklarına dini hac kadınların katılımı dedi.

Bir önceki yazımız olan Polonyada Viking dönemi mezarları bulundu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir