Marmaray kazı cam, tarihin ortaya koymaktadır.

Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının Cam, İstanbul’daki Marmaray kazıları sırasında keşfedildi. Uzmanlar daha önce Osmanlılar eşsiz bir cam stilini geliştirmek vermedi inanıyordu.

Arkeologlar, Marmaray kazıları İstanbul’un Sirkeci semtinde, Yunanlılar, Romalılar ve Bizanslılar 2.000 yaşındaki cam yanı sıra ilk kez Osmanlı İmparatorluğu eşsiz cam keşfettiler. Anadolu haber ajansına konuşan Doğuş Üniversitesi Endüstriyel Tasarımlar Daire Başkanı Üzlifat Özgümüş, 2007 yılından bu yana gitti kazılarda, dünyanın en büyük ve en önemli kazı söyledi.

İstanbul tarih boyunca büyük imparatorlukların başkenti olduğu için, o şehir, bu dönemlere ait eserler vardı dedi. “Bu 2000 yıl önce elde edilen bulgular. Biz en son döneminden günümüze kadar Yunanlılar hazırlanmıştır cam bulduk. “Profesör bulgular Osmanlılar cam kendi stilini geliştirmek değildi, yani önceki inançlarına aykırı kanıt sağladığını belirtti. “Pek çok uzman, özellikle Batılılar, cam, Osmanlı İmparatorluğu döneminde gelişmiş değildi inanıyordu, ancak bu bulgular sayesinde, biz bu gerçeği çürüttü. Biz ilk defa Osmanlı cam ışık tutacak … Bu kazı cam tarihini değiştirdi. ”

Roma Cam Özgümüş, cam, iki çeşit, Roma dönemine ait yüksek sınıf insanlar ve diğerleri, halkın günlük kullanım için üretilen yüksek kaliteli cam üretildiğini sözlerine ekledi vardı dedi. Roma dönemine ait cam, dedi, profesör, Bizanslılar ve Romalılar Roma İmparatorluğu’nun en büyük ürün üretilen eserler çok farklı ve, Bizans olanlardan daha yüksek kalitede.

Özgümüş, günlük hayatta kullanılan cam kase ve tabaklar yapılan çeşitli nesneler ileri görüşlü yansıyan söyledi. “Bugünkü cam ve tabaklar tasarım binlerce yıl önce bulunmuştur – Üçüncü ve dördüncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Birinci yüzyılın en önemli bulgulardan biri, Türkiye’de ilk kez arkeologlar, aynı zamanda Ennion cam olarak bilinen, Roma dönemine, gümüş cam bulduk. Onu yaratan cam ustası, Lübnan ve işini çok iyi bilinen bir marka ağırlığa sahiptir. Bulduğumuz cam türü dünyada çok sınırlı, bu yüzden bir kaç özel koleksiyon ve müzelerde bulunmaktadır “.

Özgümüş, parlak renkli cam nadiren Antik çağlarda üretilen dedi. “Cam hafif, yeşil, mavi ve kahverengi o dönemde gözlük rafine değil çünkü.” Profesörü, aynı zamanda, Bizans dönemine ait en önemli örnekler ve günümüzde kullanılan olanlar gibi hemen hemen aynı grails yüzlerce ortaya çıkarıldı söyledi.

 

Aynı sanat Araştırmacılar, ayrıca, 12. yüzyıldan kalma bir Bizans dönemi ve Osmanlı dönemine ait vazo parçaları bir şişe bulundu söyledi benzer renkleri ile devam etti. Özgümüş, Bizans ve erken Osmanlı dönemlerine ait renkleri aynı olduğunu söyledi. Cam işçiliği ve stil kesintiye uğramadan devam ettiği gibi “. Osmanlı usta ve Bizans ustaları birlikte çalışmıştır. Bizans döneminden sonra Osmanlı İmparatorluğu, aynı sanat benzer renk kullanımı ile de devam etmiştir. Sonra renkler aydınlandı ve turkuaz kullanımı, örneğin görmeye başlarsınız – Osmanlı’nın en aziz renkler. Şişeler büyük oldu ve cam sanatı bu dönem boyunca eşsiz bir Osmanlı kimliği geliştirdi. Bu kazılardan ne bulduk.

Bir önceki yazımız olan Libya ele geçirilen Roma döneminden kalma eserler görüntüler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir