Meksika, 2012 yılına kadar ikinci Maya referans kabul eder

Mayaların kıyamet çeşit tahmin Meksika arkeoloji enstitüsü küçümsedi teorileri 2012 yılında oluşacak, ancak Perşembe günü tarihine kadar ikinci bir referans, bir güney Meksika ören yerinde bulunan bir oyma parçası var olduğunu kabul etti.

 

Çoğu uzman, Maya glifleri bugüne kadar sadece bir hayatta referans Tabasco Körfezi kıyısında devlet Tortuguero sitesinden bir taş tablet atıf vardı. Ama Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, yakındaki Comalcalco harabe tarihinden başka bir belirgin bir referans aslında olduğu bir açıklamada. Yazıt, bir tuğla oyma veya kalıplanmış yüzünde. Comalcalco tuğla inşa edilmiştir Maya tapınakları arasında alışılmadık.
Çoğu uzman, Maya glifleri bugüne kadar sadece bir hayatta referans Tabasco Körfezi kıyısında devlet Tortuguero sitesinden bir taş tablet atıf vardı. Arturo Mendez, enstitü için bir sözcüsü, yazıt parçası, yıllar önce tespit edilmişti ve kapsamlı çalışma konusu olmuştur söyledi. Bu ekranda değil, Enstitüde depolama muhafaza ediliyor. Ikinci parçası bilindiği gibi “Comalcalco Tuğla,” bazı online forumlarda uzmanlar tarafından ele alınmıştır. Birçok yine de 21 Aralık 2012 ve 23 Aralık 2012 için kesin bir referans olduğunu şüphesiz, tarih teorisinin savunucuları tarafından olası dünyanın sonu olarak gösterdi.
“Bazıları 2012 yılına kadar başka bir referans olarak önerdi, ancak ben daha ziyade ikna kalır,” David Stuart, University of Texas at Austin, Maya epigrafi bir uzmanı, Associated Press için bir mesaj dedi. Stuart tuğla üzerinde yazılı tarih “, her 52 yılda bir tekrar eder bir gün ve ayın konumu bir arada ‘Takvim Yuvarlak,'” dedi. Tuğla tarih 13. Baktun sonuna denk gelmez; baktun kabaca 394 yıllık dönemler ve 13 Mayalar için önemli bir kutsal sayı idi.
Maya Uzun Sayım takviminin 3114 M.Ö. başlar ve 13. Baktun 21 Aralık 2012 civarında sona erer.
Ama tuğla tarih de geçmişte benzer tarihlere karşılık, Stuart söyledi. “Klasik dönemde bazı önemli tarihsel olayı anlatan, aynı zamanda antik çağlarda bir tarih olamazdı hiçbir sebep yok. Aslında, tuğla üçüncü glif fiil Huli olarak okumak gibi görünüyor,” dedi / / geldiğinde “yazdı Stuart” zihnimde kehanet, daha fazla tarihi, Comalcalco bugüne kadar daha fazla puan işaretleme (Tortuguero ifade aksine), herhangi bir gelecek zaman var. “
Her iki yazıtlar – Tortuguero tablet ve Comalcalco tuğla – muhtemelen yaklaşık 1,300 yıl önce oyulmuş ve her ikisi de bazı açılardan gizlenmiştir. Tortuguero yazıt 2012 Bolon Yokte, hem savaş ve yaratma ile ilgili bir gizemli Maya tanrısı içeren ortaya çıkması gerekiyordu bir şey açıklar. Ancak, bazıları, belki de söyleyerek olarak son aşınmış glifleri okumak rağmen taş erozyon ve bir çatlak, neredeyse okunaksız geçiş yapmak “O, gökten inecektir.” Comalcalco tuğla tuğla kalıplı veya yazılı yüzleri görüleceği anlamına gelmez, muhtemelen içe veya sıva ile kaplı belirtilen karşı karşıya olduğunu da garip. Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, Aralık 2012 sonunda dünya biten ya da dünyayı değiştiren olay söylentileri uzun Maya takvimleri Batılılaşmış yanlış yorumlanmasına söyledi.
Enstitü “Batı Mesihçi düşünce Maya gibi antik uygarlıkların cosmovision bükülmüş vardır.” Perşembe tekrarladı Enstitü uzmanları, Mayalar, bir dizi başladı ve düzenliliği ile sona erdi döngüleri zaman gördüm ki, ancak, verilen bir çevrimin sonunda kıyamet şey. 2012 yılında yaklaşan felaketi ile ilgili olarak internette dolaşan söylentiler gücü göz önüne alındığında, enstitü, “bir dönemin sonuna ilişkin bazı kuşkuları gidermek için, güney Meksika Palenque arkeolojik sit önümüzdeki hafta 60 Maya uzmanlarından oluşan özel bir yuvarlak masa toplantısı düzenliyor Maya Uzun Sayım takvim başka başında. “

Bir önceki yazımız olan Stonehenge Gizli tarihinin ortaya başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir